بیوگرافی بهروز وثوقی و عکس های بهروز وثوقی بازیگر معروف و محبوب

 

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بیوگرافی بهروز وثوقی

بهروز وثوقی بازیگر سینما و تلویزیون که در شناسنامه نام اصلی اش خلیل است در 1316/12/20 در شهر خوی متولد شد. به گفته خودش از شش ماهگی به تهران آمد و در خیابان خرمشهر ساکن شد. مدرک تحصیلی بهروز وثوقی دیپلم است. دو برادر به نام های چنگیز و شهراد دارد که هر دو بازیگر هستند و در ایران مشغول به بازیگری هستند.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بهروز وثوقی قبل از پیروزی انقلاب از ایرلن خارج شده بود و برای ساخت فیلمی با آقای زرین دست به آمریکا سفر کرده و با شنیدن وقوع انقلاب شرایط را برای بازگشت نامناسب دیده و از همان زمان در آمریکا ماندگار شد.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

شروع فعالیت هنری

بهروز وثوقی به بازیگری علاقه بسیاری داشته و زمانی که در حال تماشای یکی از فیلم های ناصر ملک مطیعی بوده علاقه مندی اش به این حرفه بیشتر می شود و در سن ۱۸ سالگی نقشی را در یک فیلم ایفا می کند.

از طرف دیگر مسعود صمدی از کارگردانان قبل از انقلاب در سال 1334 استعداد و هنر وثوقی را کشف کرده پی می برد وی در این عرصه به بهروز گفت که در آینده به موفقیت خواهد رسید.‌ بعد آن با معرفی به کارگردانان معروف مانند کیمیایی عرصه برای فعالیتش باز شده و در مدت کوتاه به یکی از بازیگران مطرح و محبوب و ستاره دهه چهل و پنجاه تبدیل می شود.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

شاید نزدیک به یازده سال زمان نیاز بود تا بهروز وثوقی کشف شود. او از سال 1337 با بازی در فیلم طوفان در شهر ما به سینما‌ وارد شد و تا سال 1347 در نقش‌های متفاوت اما نچندان پررنگی ظاهر شد. انتخاب او برای بازی در فیلم قیصر توسط مسعود کیمیائی کافی بود تا نام بهروز وثوقی زبانزد خاص و عام شود. نقش‌آفرینی تحسین برانگیز بهروز وثوقی در ̎قیصر ̎ پس از سال‌ها توانست بت فردین را شکسته و چهره اواخر دهه چهل و نیمه اول دهه پنجاه سینمای ایران شود.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

او را به دلیل بازی در نقش ها و کارکتراهای گوناگون هنرپیشه هزار چهره می شناسند. حتی به نظر متتقدان سینما نیز او یکی برترین و بهترین بازیگران مرد تاریخ نیم قرن اخیر سینمای ایران است.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بیوگرافی بهروز وثوقی

بهروز وثوقی هنرپیشه ایرانی پرسابقه و سرشناس سینما و تئاتر اهل ایران است. او برادر چنگیز وثوقی و شهراد وثوقیاست که هر دو در ایران به کار هنرپیشگی مشغول‌اند. وثوقی قبل از بازیگری در سینما، کارمند ادارهٔ دارایی و بعد دوبلور و گویندهٔ رادیو تلویزیون بود. بهروز وثوقی که محبوبیتی افسانه‌ای بین مردم و سینما دوستان دارد، همواره یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سینمای ایران بوده‌است.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

او در طول فعالیت هنری‌اش بارها نامزد و برنده جوایز جشنواره‌های مختلف شد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به کسب دو مجسمهٔ سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم‌های قیصر و رضا موتوری، و جایزهٔ بز بالدار جشنواره جهانی فیلم تهران برای فیلم گوزنها اشاره کرد. بهروز وثوقی به‌خاطر نقش شمایل‌وارش در فیلم قیصر از سوی سینمادوستان ایرانی به «قیصر سینمای ایران» ملقب شده‌است.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

نقش های ماندگار

بازی در نقش شخصیت های به یاد ماندنی مانند فیلم های قیصر، داش آکل، سید در گوزن ها، مجید ظروف چی درسوته دلان، ممل امریکایی، زائر محمد تنگسیر، رضا موتوری، ابی نسیه در کندو، دکتر رستگار در سازش و سرهنگ نصرالله در کاروان ها او را به یکی از محبوب ترین بازیگران تاریخ سینمای ایران تبدیل کرده‌ است. دیالوگ ها و نقش شاهکارش هنوز در یادها مانده است.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بهروز وثوقی در دهه چهل و پنجاه از پرکارترین مردان سینما بوده و بسیار محبوب و چهره دوست داشتنی سینما و تلویزیون بوده است. بعد از گذشت چندین سال هنوز چه نسل جوان و چه پیر از وی با احترام یاد می کنند و از بزرگان سینمای ایران میدانند.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

اولین شغل بهروز وثوقی

وثوقی قبل از اینکه هنرپیشه شود شغل دیگری داشته و ابتدا در اداره بهداشت ایتان زنجان کار میکرده که بعد از اخراج از آنجا در اداره دارائی به عنوان کارمند مشغول می شود. همچنین به دلیل داشتن صدای خاص در رادیو کار گویندگی و دوبلوری انجام می داد.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

دوستان صمیمی

بهروز وثوقی انسان خوش مشرب و اجتماعی و مهربانی است. وی هنوز رابطه اش را با دو بازیگر برجسته و پیشکسوت ایرانی حفظ کرده و با ناصر ملک مطیعی و جمشید مشایخی ارتباط دوستی دارد.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

ایشان به دلیل اقامت در کشور آمریکا با آنتونی کویین بازیگر مشهور آمریکایی رابطه دوستی صمیمانه ای برقرار کرده و چندین سال با هم رفیق و دوست بودند. به گفته خودش از هنرمندان ایرانی حال حاضر مرحوم خسرو شکیبایی و پرویز پرستویی مورد علاقه اش می باشند.

ازدواج بهروز وثوقی

پوری بنایی یکی از بازیگران زن قبل از انقلاب است که شهرت فراوانی کسب کرد بخصوص بازی اش در فیلم قیصر زبانزد خاص و عام است. بهروز وثوقی تا مدت ها با پوری بنایی رابطه عاشقانه داشته و مدتی با هم بودند اما بعد از چند وقت از هم جدا شدند.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

عکس بهروز وثوقی و همسرش گوگوش

 

در سال ۱۳۵۴ با گوگوش ازدواج می کند که در آن زمان سر و صدا و جنجال زیادی کرد اما این زوج بنا به دلایل نامعلوم در مدت کوتاه از هم جدا شدند.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بهروز وثوقی در کنار همسرش کتایون امجدی

 

بهروز وثوقی چند سالی است با خانمی به نام کتایون امجدی ازدواج کرده و در حال حاضر در سانفرانسیسکو زندگی می کند. حاصل این ازدواج یک دختر به نام مهشید و یک پسر به نام ماهان است.

فیلم های ماندگار

پیش از انقلاب

عنوانسال انتشارنقشکارگرداننفس بریده۱۳۵۷نبیسیروس الوندکاروانها ( مشترک با ایالات متحده امریکا )۱۳۵۶نصراللهجیمز فارگوسوته دلان۱۳۵۶مجیدعلی حاتمیملکوت۱۳۵۵ خسرو هریتاشماه عسل۱۳۵۵رضافریدون گلهبت‌شکن۱۳۵۵علیشاپور قریببت۱۳۵۵صادقایرج قادریهمسفر۱۳۵۴علیمسعود اسداللهیکندو۱۳۵۴ابیفریدون گلهذبیح۱۳۵۴ذبیحمحمد متوسلانیگوزن‌ها۱۳۵۳سید رسولمسعود کیمیاییممل آمریکائی۱۳۵۳مملشاپور قریبسازش۱۳۵۳جواد / دکتر رستگارمحمد متوسلانینفرین۱۳۵۲نقاشناصر تقواییگرگ بیزار۱۳۵۲ مازیار پرتوخاک۱۳۵۲صالحمسعود کیمیاییتنگسیر۱۳۵۲زائر محمدامیر نادریغریبه۱۳۵۱قاسمشاپور قریبدشنه۱۳۵۱عباس چاخانفریدون گلهبلوچ۱۳۵۱بلوچمسعود کیمیایییک مرد یک شهر۱۳۵۰ امیر شروانفرار از تله۱۳۵۰مرتضیجلال مقدمرشید۱۳۵۰ پرویز نوریداش‌آکل۱۳۵۰داش آکلمسعود کیمیاییلیلی و مجنون۱۳۴۹قیسسیامک یاسمیقهرمانان ( مشترک با ایالات متحده امریکا)۱۳۴۹جهانژان نگولسکوطوقی۱۳۴۹مرتضیعلی حاتمیرضا موتوری۱۳۴۹رضا موتوریمسعود کیمیاییدور دنیا با جیب خالی۱۳۴۹ خسرو پرویزیپنجره۱۳۴۹سهرابجلال مقدمقیصر۱۳۴۸قیصرمسعود کیمیاییدنیای آبی۱۳۴۸ صابر رهبردزد سیاهپوش۱۳۴۸حسین سیمرغامیر شروانهنگامه۱۳۴۷ ناصر محمدیمن هم گریه کردم۱۳۴۷ ساموئل خاچیکیانگرداب گناه۱۳۴۷بهروزمهدی رئیس فیروزدشت سرخ۱۳۴۷بهرامحکمت آقانیکیانتنگه اژدها۱۳۴۷ سیامک یاسمیبیگانه بیا۱۳۴۷امیرمحمدمسعود کیمیاییبر آسمان نوشته۱۳۴۷ ابراهیم زمانی آشتیانیوسوسه شیطان۱۳۴۶ محمد زرین دستزنی به نام شراب۱۳۴۶محسنامیر شرواندالاهو۱۳۴۶برزوسیامک یاسمیایمان۱۳۴۶ مهدی رئیس فیروزهاشم خان۱۳۴۵علیمحمد زرین دستخداحافظ تهران۱۳۴۵ ساموئل خاچیکیانبیست سال انتظار۱۳۴۵مجیدمهدی رئیس فیروزامروز و فردا۱۳۴۵ عباس شباویزعروس دریا۱۳۴۴چنگیزآرمان هوسپیاندزد بانک۱۳۴۴جباراسماعیل کوشانلذت گناه۱۳۴۳ سیامک یاسمیدختر ولگرد۱۳۴۳ آرامائیس آقامالیانفرشته‌ای در خانه من۱۳۴۲ آرامائیس آقامالیانگل گمشده۱۳۴۱ عباس شباویزصد کیلو داماد۱۳۴۰ عباس شباویز

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانشپس از انقلاب

عنوانسال انتشارنقشکارگردانگربه در قفس ( در ایالات متحده)۱۹۷۸/۱۳۵۷ محمد زرین دستوقت گردش کننده ( در ایالات متحده )۱۹۷۸/۱۳۵۷ تام کندیدفینه ( در ایالات متحده )۱۹۸۰/۱۳۵۹ساحلتام کندیابوالهل ( در مصر )۱۹۸۰/۱۳۵۹ فرانک شفنرگروگان ( در آلمان غربی )۱۹۸۳/۱۳۶۲  چشمهایش ( در آلمان غربی )۱۹۸۶/۱۳۶۵  ترور در بورلی هیلز۱۹۹۰/۱۳۶۹ جان مایهرسوحشت در بورلی هیلز۱۹۹۰/۱۳۶۹ جان مایهرستهدید ( در ایالات متحده )۱۹۹۰/۱۳۶۹ سیروس نورستهعبور ( در هلند - بلژیک )۱۹۹۹/۱۳۷۸ نورا هوپپل های شکسته۲۰۰۴/۱۳۸۳ رفیق پویازرین۲۰۰۵/۱۳۸۴عبدولشیرین نشاطشب های اضطراب ( در آلمان غربی )۲۰۰۶/۱۳۸۵ محمد ناطق۲ اسب نر ( نیمه تمام )  فرانسیس فورد کاپولافصل گرگدن ( در ترکیه )۲۰۱۱/۱۳۹۰ بهمن قبادیمجموعه تلویزیونی بلبل ( در ایالات متحده )  رضا بدیعیمجموعه تلویزیونی تاج فالکون ( در ایالات متحده )  رضا بدیعی


/ 0 نظر / 49 بازدید